Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, który bierze udział w licznych reakcjach w organizmie. Jego główną funkcją jest transport tlenu, tak więc, jeśli ktoś ma niedokrwistość, wynikającą z niedoboru żelaza, wyniki sportowe ulegną obniżeniu. Podawanie żelaza będzie pomocne dla osób, które znajdują się na jednym z etapów niedokrwistości (spowodowane niedoborem żelaza w diecie). Podawanie żelaza nie tylko nie pomoże poprawić wydolności fizycznej komuś, kto ma poziom żelaza w normie, ale może być niebezpieczne dla zdrowia.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może objawiać się szybko (np. krwawienia z przewodu pokarmowego) lub może być oddalone w czasie. Niektóre objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza obejmują osłabienie mięśni, uczucie zmęczenia (zmęczenie przy minimalnym wysiłku i niskiej wydajności fizycznej), zaburzenia temperatury ciała i zaburzenia poznawcze.
Niedokrwistości z niedoboru żelaza jest bardziej rozpowszechniona wśród kobiet niż mężczyzn.
Zalecane dzienne spożycia żelaza wynosi 18 mg / dobę u kobiet od 19 do 50 lat i 8 mg / dobę przez mężczyzn, od 19 do 70 lat lub starszych. Górna granica żelaza 45 mg / dobę.
Wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym zależne jest od postaci, w jakiej występuje w pokarmach. Największą dostępność biologiczną charakteryzuje się żelazo hemowe. Ulega ono resorpcji przez nabłonek jelitowy w postaci niezmienionej. Żelazo hemowe znajduje się głównie w produktach zwierzęcych w przeciwieństwie do żelaza niehemowego, którego głównym magazynem są produkty roślinne.
Do czynników, które poprawiają wchłanianie żelaza, należy spożywanie produktów bogatych w żelazo, spożywanie witaminy C wraz z żywnością z wysoką lub niską zawartościa żelaza.
Większe zapotrzebowanie na żelazo występuje w przypadku treningu na dużej wysokości, utraty krwi, dużego wysiłku fizycznego, ciąży.
Do czynników, które zabużaja wchłanianie żelaza należy picie herbaty lub kawy z posiłkiem (należy odczekać co najmniej godzinę przed lub po spożyciu posiłku i dopiero wtedy wypić kawę lub herbatę, jeśli mamy niedokrwistość), suplementacja preparatami o wysokiej zawartości cynku, wapnia, manganu i niektóre leki zobojętniające.
Zawartość żelaza w niektórych produktach:
wątroba wieprzowa - 18,7
wątroba wołowa - 9,4
fasola biała - 6,9
płatki owsiane - 3,9
wołowina, polędwica - 3,1
cielęcina, łopatka - 2,9